foto: Praha

Procházka Prahou od noci do večera. Je zajímavé sledovat, jak se mění typy lidí v ulicích dle denní doby – v noci lidé proudící z hospod a úklidové čety, ráno je Praha plná nadšených fotografů a přes den zase turistů. Možností k focení je nespočet. Navštívil jsem ty nejklasičtější – Anděl, Rudolfinum, Staroměstské náměstí, Karlův most a Letnou. A malá poznámka pro fotografy, kteří se chystají vydat na noční focení pražských památek – jejich osvětlení se vypíná kolem půlnoci! Pokud o tom člověk neví, může se mu stát, že si najde skvělé místo, rozloží stativ, připraví vybavení, srovná linie, zaostří, připraví si dálkovou spoušť a… tma. Jako se to stalo mně. :-)

Continue reading

foto: CIAF 2014

Po nějaké době jsem se opět zúčastnil letecké akce CIAF, která proběhla 6. 9. 2014 v Hradci Králové. Dle ohlasů se mělo jednat o nejslabší ročník, mně to ale tak nepřišlo. Počasí bylo krásné, letadla fotogenická a hlavně byly v akci mé oblíbené vrtulníky.

Continue reading

Řešení backfocusu a frontfocusu

Nejdříve je asi dobré napsat, co back focus a front focus je. Jedná se o chybu ostření, kdy zaostřená část je v jiné vzdálenosti od objektivu, než by měla být. V klasickém případě – v hledáčku máme zaostřeno na oko a na výsledné fotografii je oko neostré a je ostré ucho. Zde se jedná o back focus. Pokud by byl ostrý nos, jedná se zase o front focus. To samé například při fotografování květin – hlavní bod, na který jsme ostřili není ostrý a tráva okolo ano… Může se samozřejmě jednat i o chybu, kdy jsme špatně zaostřili, pokud si ale tohoto všimneme na většině fotografií, pravděpodobně se bude jednat o tento problém.

Continue reading

Objektivy

DSC_8761_1000fbKterý je nejlepší? Který je nutné mít, a který zas tak moc potřebný není? Odpověď na tuto otázku není úplně jednoduchá. Asi každý koupil svou první zrcadlovku se základním „seťákem“, nejčastěji v ohniscích 18–55 nebo 18–105. Kdo přešel z oblíbených ultrazoomů na ohnisko 18–55, musel být rozčarovaný. Tento objektiv totiž žádný zásadní zoom nepřináší. Je však perfektně univerzální. Objektivy s ohniskem 18–105 šly s univerzálností ještě dál a dá se říct, že pokud jedete na dovolenou a nemůžete s sebou tahat zbytečná kila, s tímto objektivem nafotíte vše od jídla v restauraci, přes výhled na ulici až po racka na pláži. Tyto objektivy bývají zpravidla celkem kvalitní, protože je vyrábí přímo výrobce fotoaparátu a ten si jistě nechce udělat špatnou reklamu. Samozřejmě ale pár nevýhod mají, jinak by jiné neexistovaly. Zaprvé světelnost, která není stálá a na dlouhém konci ohniska může být i f/5,6 a zadruhé ohniskový rozsah (zoom). Může nastat chvíle, a ta pravděpodobně nastane, kdy zatoužíte po jiném úhlu pohledu – po jiných ohniscích. Anebo po nějakém pevném skle se skvělou světelností.

Continue reading