Nejdříve je asi dobré napsat, co back focus a front focus je. Jedná se o chybu ostření, kdy zaostřená část je v jiné vzdálenosti od objektivu, než by měla být. V klasickém případě – v hledáčku máme zaostřeno na oko a na výsledné fotografii je oko neostré a je ostré ucho. Zde se jedná o back focus. Pokud by byl ostrý nos, jedná se zase o front focus. To samé například při fotografování květin – hlavní bod, na který jsme ostřili není ostrý a tráva okolo ano… Může se samozřejmě jednat i o chybu, kdy jsme špatně zaostřili, pokud si ale tohoto všimneme na většině fotografií, pravděpodobně se bude jednat o tento problém.
Back focus ani front focus se nevyskytuje, pokud ostříme přes LiveView, jen pokud ostříme přes hledáček. Nejvíce je výrazný při nízkých clonách a dlouhých ohniscích. Pokud fotíte na ohnisko 12 mm a s clonou f/11, tak si tohoto problému pravděpodobně nevšimnete. Pokud ovšem fotíte nějakým portétním 50 mm objektivem, nebo dlouhým zoomem se světelností 2,8, tak tento problém může být výrazný.
Back focus a front focus mohou být problémem objektivu – proto, když kupujete objektiv, využijte nabídku prodávajícího (každý správný by to měl nabídnout) na vyzkoušení objektivu na tyto vady. V některých prodejnách potvrdí záruční list až poté, co si doma vyzkoušíte, jestli je vše v pořádku.
U moderních fotoaparátů se nachází funkce “Jemné doladění AF”, nebo anglicky “AF fine tune”. Tuto funkci můžeme využít, pokud se jedná o pevný objektiv, nebo zoom, který mám vadu stejnou v celém rozsahu zoomu. Tedy například při ohnisku 50 mm má back focus a při ohnisku 150 mm také. Pak je možné tímto nastavením v domácích podmínkách objektiv seřídit svépomocí. Ale ne vždy je to tak jednoduché. Někdy se může stát, že po seřízení objektivu při ostření na vzdálenost 2 metry již při vzdálenosti 10 metrů ostří špatně a nebo horší varianta – na krátkém ohnisku je jiná vada (například back focus), než na dlouhém (například front focus). Pak už zbývá jen navštívit servis, do kterého musíte dodat jak fotoaparát, tak objektiv (případně objektivy, pokud je problém s více objektivy). V rámci záruky se servis pokusí objektiv seřídit a “sladit” s fotoaparátem, aby ostření bylo bezchybné.
Pokud se vydáte do servisu, přijdete na nějakou dobu o vybavení a také se může stát, že se vám vrátí v horším stavu, než v jakém jste ho tam dávali. Zkuste nejprve následující radu – resetujte nastavení fotoaprátu. Může se to zdát jako nesmysl, ale dokáže to zázraky. Postup je následovný (budu psát o fotoaparátu Nikon, u Canonu je to obdobné) – v “MENU FOTOGRAFOVÁNÍ ” (ikona fotoaparátu) proveďte “Reset menu fotografování”, následně v “MENU UŽIVATELSKÝCH FUNKCÍ” (ikona tužky) proveďte “Reset uživatelských funkcí”. Poté proveďte “zelený reset”, tedy několik vteřin podržte najednou tlačítko oddálení a tlačítko korekce expozice (tyto dvě tlačítka jsou označena zelenými tečkami). Podržte je do té doby, než vrchní displej blikne (cca 2 vteřiny). Pro každý nasazený objektiv proveďte tento “zelený reset”. Až bude hotovo, vymažte a vypněte “Jemné doladění AF” (pokud máte zapnuté). Bude potřeba nastavit fotoaparát tak, jak byl nastaven před resetem, ale fotky by již měly být ostré a zaostřené přesně tam, kam mají. Pokud ne, a “Jemné doladění AF” nestačí, nezbývá, než navštívit servis.